Vill du få enkla tips och idéer inför vårens krukplanteringar? Följ då med när vi gjorde ett kundbesök hos Annette Wilhelmsson och inspirerades av hennes välkomnande arrangemang hemma på uppfarten i Skanör.
Nu är tiden för utflykter bland vitsippor och ramslök i närliggande skogar. Men aprilvädret lockar också till växtlängtan hemma kring huset. I alla fall hos Annette som alltid skapar krukplanteringar med blomsterfägring för varje säsong.
Annette sitter som engagerad styrelsemedlem i Sydsvenska Rhododendron och Magnoliasällskapet. Hon jobbar även ideellt som volontär på Flommens Golfklubb i Falsterbo, och besöker därför Vellingeblomman varje gång det är dags att plantera nytt utanför klubbhuset. Vid senaste visiten i butiken fick hon upp ögonen för det stora utbudet av narcisser och gyllenlack, vilket inspirerade henne att fylla krukorna där hemma med just dessa skönheter.
Narcisser, nätta videkvistar och ormhassel står vackert intill den vita muren.
Ett fint välkomnande när man ska stiga in i trädgården.
– Jag gillar narcisser i vitt eller ljusa färger, säger Annette. De lyser upp i krukor, men även kring köksträdgården samt längs hela tomtgränsen mot gatan.
En annan given vårfavorit hos Annette är gyllenlack. De är relativt köldtåliga växter och kan ge blomning ända in i vintern.
– Den gyllenlack jag köpte förra våren blommade faktiskt i hela 10 månader ute i kruka, berättar Annette. Men framförallt måste jag säga att är doften helt magisk!
Gyllenlack finns i otroligt många färger. De doftar gott och kan blomma ända in i vintern.
Gyllenlack och grövre björkgrenar fångar blicken. Ett näste av kvistar från klematis har lindats runt planteringen.
För ett tiotal år sedan var det nästan omöjligt att få tag på gyllenlack i Sverige. Inte ens frön fanns att köpa i butikerna. Idag finns det en hel uppsjö av nyanser att välja mellan. Alltifrån skiftande blå-lila toner till varma, melerade rostfärger.
– Varje år faller jag för samma sort i butiken. Min favorit blommar i ljust cerise, med skiftningar mot beige-gult, säger Annette.
Gör som Annette:
Förhöj vårens krukplantering med naturmaterial!
- Stick ner grövre grenar eller nätta kvistar i krukan för att få höjd på ditt arrangemang. – Jag sparar några vackra björkgrenar i garaget, och återanvänder dem igen nästa år.
- Skapa känslan av ett fågelbo kring blommorna. Detta kan göras av t.ex. björkris, pil eller klippta klematis och vinrankor efter vårstädningen. (Är kvistarna för hårda för att formas, lägg dem först i blöt över natten).
- Låt växterna synas bättre tillsammans genom att placera krukorna i olika nivåer. Med hjälp av stol, cafébord, äppellåda eller en piedestal kommer varje blomma till sin rätt i arrangemanget.
- Placera dina vårkrukor så att du får maximal njutning av dem, nära entrédörren eller så att du ser dem inifrån ditt fönster.
- När narcisserna har blommat klart, kom ihåg att gräva ner lökarna i rabatten. Då får du nya blommor varje vår, utan någon ansträngning alls. Klipp bort vissna blommor, men behåll endel grönt på varje lök innan du gräver ner dem. Du behöver inte vänta till hösten för att gräva ner lökarna. Gödsla gärna med benmjöl.
Björkris och grenar från Annettes pipranka formas lätt till inramande nästen kring dekorationsföremål.
Narcisser
Finns i flera nyanser, t.ex. gula, vita, orangea och med toner av aprikos.
- Ger mycket blommor för pengarna, då de lever vidare i rabatten och sprider sig med sidolökar.
- Köldtåliga och lättskötta
- Fina att klippa in och ställa i vas
- Rådjurssäkra
- Hitta din doftfavorit genom att nosa dig fram bland våra utslagna utställningsexemplar i butiken!
Har man ingen piedestal är det lika vackert att placera pensékrukan på en stol.
Hyacinter i vitt och plommonlila, vinterbär Skimmia japonica, knoppande hortensia och narcisser står samlade
på uppfarten hos Annette. Arrangemanget blir extra inbjudande tack vare placeringen av krukor i olika höjd.
Med hjälp av stol, piedestal och ett runt cafébord kommer alla växter till sin rätt och skapar en snygg helhet.
Vårblommor för pollinatörer
Visste du att våra små pollinatörer, som bin och fjärilar, spelar en avgörande roll för att växter ska blomstra och ge frukt?
Genom att skapa en inbjudande trädgård med färgglada blommor och doftande växter kan du göra skillnad på ett enkelt och glädjefyllt sätt.
Tänk på din trädgård som en del av ett stort ekosystem där varje blomma och insekt bidrar till livets kretslopp – och din insatts gör nytta!
Men hur vet man vilka blommor som attraherar pollinatörer? Är det så enkelt att om blommorna doftar gott för oss människor, så är de automatiskt ett bra val för våra bin och fjärilar?
Ja, doftande blommor i klara färger tenderar att erbjuda rikligt med nektar till våra små, flygande vänner.
Försök att skapa en blomstrande trädgård som erbjuder nektar redan tidigt på året, eftersom våren är en avgörande tid för fjärilar efter deras övervintring.
Välj exempelvis att plantera pärlhyacinter, krokusar och narcisser tillsammans med väldoftande gyllenlack för att göra din vårträdgård inbjudande för surrande liv.